Ok… dijeta
Mnogi od nas kad čuju riječ dijeta, odmah pomisle “super, opet neću jesti neko vrijeme” :), na samu pomisao na tu riječ, namrgodimo se, i odustanemo. Ili, bez volje počnemo, suzdržavamo se… a u glavi nam je cijelo vrijeme samo taj neki datum od kojeg ćemo ponovo početi jesti 🙂

Neki čak idu toliko u krajnost da tokom tog perioda maltene (zaista) ništa ne jedu, čime se samo dovode u opasnost da obole od neke bolesti, završe u bolnici.
Kakogod okrenemo, motivacija je tu mala, više je izgladnjivanja, postajemo nervozni, samo na hranu mislimo… i u većini slučajeva, kad dijeta zvanično završi, ne samo da vratimo one kilograme zbog kojih smo i odlučili da krenemo sa dijetom, već dobijemo još koji pride.
Dijeta nije, i ne smije biti izgladnjivanje.

Dijeta je prosto – balansirani režim ishrane, koji dozvoljava da ne gladujemo, već da jedemo i više od onog standardnog “doručak, ručak, večera”, i pri tome samo pripazimo šta i kada jedemo.
I vjerujte mi, da bismo bili fit, sa lijepom linijom i zategnutim stomačićem, ne moramo se u potpunosti odricati ni slatkog 🙂 ali to nešto slatko (čokolada, palačinke, kolač) ne treba da bude poslije svakog obroka svaki dan.
Šta onda jesti, a šta ne (ili bar smanjiti)?
Preporučuju se sljedeće namirnice:
- pileće bijelo meso
- ćureće bijelo meso
- biftek
- ždrebetina, konjetina – mnogi se mršte na samu pomisao, ali ovo je definitivno najzdravije meso na svijetu, i vrlo bogato proteinima
- oslić
- tunjevina
- riža
- krompir
- svo povrće
- jaja (ako je moguće, više bjelanjaka nego žumanjaka)
- voće: jabuke, grejp, kivi
- ovsene pahuljice
- rižine galete (bez dodataka, bez soli)
- voda, što više to bolje
- zeleni čaj
- čaj od crnih ribizli
- od začina koristiti samo sol (po mogućnosti morsku), biber, ljutu papričicu
Sljedeće namirnice se ne preporučuju:
- mlijeko i mliječni proizvodi (može jogurt / kefer sa što manje mliječnih masti, posni / nemasni sir)
- grožđe, banane (puno šećera)
- tjestenina
- šećer
- kolači i ostale slastice, smanjiti na najmanju moguću mjeru, kao “obrok varanja”
- sva gazirana pića su zabranjena, ili ih bar smanjiti
- izbjegavati sokove, čak i one sa etiketom “bez dodanog šećera”, najbolji su prirodni, domaći sokovi, npr. cjeđena narandža, sok iz kompota jabuke..)
Fit priprema hrane
Nakon što smo vidjeli koje su to namirnice koje trebamo konzumirati, a koje trebamo maksimalno izbjegavati, obratimo pažnju sada na načine spremanja istih.
Najbolji izbor je kuhanje namirnica u “goloj” vodi, sa vrlo malo soli, ili kuhanje na pari. Ako se neka namirnica može jesti sirova, utoliko bolje.
Radi promjene, hrana se može spremati na žaru, ili u rerni koristeći kese ili papir za pečenje, naravno bez ulja.
Prženje u ulju, dinstanje i slično, smanjiti na najmanju moguću mjeru. Izbjegavati u potpunosti, bilo bi najbolje ako se može.